Rolnicy w Policach. O tanią, bezpieczną polską żywność

W czwartek (22 lutego) rolnicy zamanifestowali swoje postulaty w Policach. Zaczęli od parkingu przy ul. Tanowskiej – w pobliżu sklepu Lidl, następnie pojawili się przed biurowcem Grupy Azoty Police, a ostatnim punktem ich zgromadzenia było polickie osiedla (ul. 26 kwietnia). Manifestowali spokojnie. Przede wszystkim informując o swoich postulatach, oczekiwaniach, planach działania.

– Wyjaśniamy cel, rozmawiamy – podkreślił Sebastian Sahajdak, przewodniczący zgromadzenia. – Dzisiejsza akcja wpisuje się w cykl Ogólnopolskiego Protestu Rolników i jest organizowana przez Zachodniopomorski Zespół Koordynacyjny Związków i Organizacji Rolniczych.

W proteście uczestniczą także rolnicy niezrzeszeni, sadownicy, ogrodnicy.

Przy ul. Tanowskiej uczestnicy zgromadzenia przekazali przygotowane wcześniej pismo na ręce kierownika pobliskiego sklepu sieci Lidl — aby ten przekazał je do polskiej centrali firmy. To zaproszenie do współpracy w ważnych dla rolników, sadowników, ogrodników i innych wytwórców żywności, ale i dla konsumentów – jak podkreślali inicjatorzy.

– Zwracamy uwagę na to, że sieci handlowe muszą mieć takie regulacje prawne, podatkowe w Polsce, żeby opłacało się współpracować z wytwórcami żywności lokalnie – powiedział Sebastian Sahajdak. – Czyli jeżeli wokół tego sklepu jest wytwórca żywności, to muszą być takie regulacje, żeby tu była lokalna półka, żeby tutaj też mogli się wystawiać rolnicy, ogrodnicy i sadownicy ze swoimi produktami. Przepisy muszą się zmienić na poziomie krajowym.

W piśmie czytamy m.in.: „Zależy nam na tym, aby konsumenci mieli dostęp do taniej, bezpiecznej polskiej żywności wytwarzanej w naszym sąsiedztwie z ograniczeniem marży pośredników”.

Uczestniczący w polickiej manifestacji rolnicy sprawdzili też, czy na półkach odwiedzonego przez nich sklepu są polskie produkty. Kilka z nich kupili.

– Liczymy na to, że podobne działania będą organizowane w całym kraju przez rolników, w podobny sposób jak w Policach – powiedział Sebastian Sahajdak. – Ta akcja w Policach jest inaugurowana i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni, miesięcy stanie się ogólnopolska.

Później rolnicy udali się przed biurowiec Grupy Azoty Police, gdzie też przedstawili swoje oczekiwania dotyczące współpracy także m.in. z branżą nawozową.

A na koniec tego dnia mieszkańcy Polic mogli ich spotkać na osiedlu, na ul. 26 Kwietnia.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.